deti-alkohol-alkohol-ve skole - QUICK MAGAZÍN | TIŠTĚNÝ ČASOPIS | Aktuality | Zdraví | Trendy | Historie | Právo | Ekonomika | Politika | www.quick-magazin.cz

QUICK MAGAZÍN - LIVE VYSÍLÁNÍ
Aktuality     Zdraví     Trendy     Právo     Ekonomika     Politika     Gastronomie     Eshop     LIVE
Přejít na obsah

Nezletilé (mladistvé) děti a alkohol


V konzumaci alkoholu (nejen) nezletilých zaujímá Česká republika jedno z předních míst v Evropě.

První zkušenost s opilostí má u nás v 11 letech každé desáté dítě, ve věku 13 let je to již 50 procent z nich.

Poslední školní den bývá ve znamení smutné tradice – počet nezletilých opilých ještě vzrůstá. Metropolitní strážníci připravují zvýšené kontroly a vyzývají ke spolupráci i kolegy z dalších měst. Zatím se k výzvě pražských strážníků připojilo dalších 13 městských policií statutárních měst.
 

Alkohol, stejně jako jiné drogy, je pro mladý vyvíjející se organismus nebezpečný nejen ve stádiu akutní intoxikace, ale vážná rizika vyplývají i z dlouhodobých následků.


ilustrační foto, zdroj: pixabay.com


Poslední den školního roku se letos hlídky strážníků zaměří na zvýšenou kontrolu požívání a podávání alkoholu dětem a mladistvým. Středem jejich pozornosti nebudou jen zábavní kluby, bary a restaurace, ale také parky v okolí škol a další odpočinkové oblasti, kde se nezletilí po vyučování scházejí, mnohdy s lahví alkoholu v ruce. Školní rok vrcholí rozdáním vysvědčení a následná oslava potom často převozem opilého mladistvého do nemocnice.

 
Strážníci budou chránit zdraví školáků i v dopravě. Letní prázdniny jsou obdobím odpočinku od školních povinností, teplé dny lákají k zábavě a hrám, často bez dozoru dospělých. Už několik týdnů před rozdáním vysvědčení je pozornost dětí snížená, reálně se pohybují po ulicích, ale v myšlenkách jsou jinde. Strážníci v tomto období apelují na zvýšenou opatrnost řidičů a rozšiřují dohled nad přechody v blízkosti základních škol.

Pokusme se důslednou kontrolou snížit počty smutných statistik!

 
Do společné akce se zapojí městské policie BRNO, ČESKÉ BUDĚJOVICE, HAVÍŘOV, HRADEC KRÁLOVÉ, KLADNO, MOST, MLADÁ BOLESLAV, OSTRAVA, PLZEŇ, PRAHA, PŘEROV, TEPLICE, ÚSTÍ NAD LABEM, ZLÍN.

Doplňková zpráva ze dne 01. 07. 2019

Preventivní kontroly ve všech městech byly zaměřeny na různé mládeží oblíbené lokality. Kromě zábavních klubů, barů a restaurací se jednalo i o parky, hřiště, okolí nákupních a zábavních center a další „odpočinková“ místa, kde se nezletilí scházejí.zdroj: Městská policie hlavního města Prahy


V hlavním městě Praze strážníci provedli během pátku a víkendu (pozn. redakce: od 28. do 30.6.2019) přes 420 kontrol.

Zjištěno bylo celkem 19 podnapilých mladistvých.

Ve většině případů  si pro své ratolesti přijeli rodiče,  pokud bylo zjevné podezření na nebezpečí ohrožení života, byli nezletilci převezeni záchrannou službou do nemocnice.

Všechny případy jsou následně oznamovány Orgánu sociálně právní ochrany dětí a vyrozuměna je i státní policie.
zdroj: Městská policie Prahavloženo: 20.6.2019,  poslední aktualizace stránky: 01.07.2019

Návrat na obsah